СЛАВГОРОДСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
Сорокова сесія восьмого скликання
РІШЕННЯ
Про затвердження Статуту
Славгородської селищної територіальної громади
Керуючись ст.19, п.48 ч.1 ст.26, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад», селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Статут Славгородської селищної територіальної громади (додається).
2. Зареєструвати Статут Славгородської селищної територіальної громади в порядку, встановленому чинним законодавством України.
3. Вважати таким, що втратило чинність рішення 8 сесії 8 скликання від 07 червня 2021 року № 185-8/VIII «Про затвердження Статуту Славгородської селищної територіальної громади».
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики.
Селищний голова Аліна КОРНІЄНКО
смт. Славгород
17 липня 2024 року
№ 752 -40/VІІІ
ЗАРЕЄСТРОВАНО Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) Наказ від __________ №_____ Свідоцтво __________ №_____
Начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)
_______________ Іван ЛЕГОСТАЄВ |
ЗАТВЕРДЖЕНО Рішення Славгородської селищної ради «Про затвердження Статуту» Славгородської селищної територіальної громади від 17.07.2024 року № 752-40/VIII
Селищний голова
__________Аліна КОРНІЄНКО
|
СТАТУТ
СЛАВГОРОДСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇГРОМАДИ
2024 рік
Преамбула
Цей Статут є основним локальним нормативно-правовим актом Славгородської селищної територіальної громади (далі – територіальна громада), що приймається Славгородською селищною радою від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, законів України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів, визначає систему місцевого самоврядування Славгородської селищної територіальної громади, форми та порядок діяльності територіальної громади, її органів та посадових осіб, гарантії прав жителів селищата сіл, які входять до складу територіальної громади.
Статут територіальної громади є обов’язковим для виконання Славгородською селищною радою та її виконавчими органами, іншими юридичними особами та громадськими формуваннями, які розташовані або здійснюють свою діяльність на тариторії територіальної громади, їх посадовими особами, а також фізичними особами, які постійно або тимчасово проживають або перебувають на відповідній території.
Розділ І
Загальні положення
Глава 1.1. Загальна характеристика Славгородської селищної територіальної громади
Стаття 1.1.1. Територіальна громада утворена шляхом добровільного об’єднання територіальних громад сіл Синельниківського району, Дніпропетровської області: Бегма, Новоолександрівське, Новоолександропіль, Першозванівка, Польове, Гургенєвка, Варварівка, Олександропіль, Грякувате, Попове, Обоянівське, Зелене, Андріївка, Дубо-Осокорівка, Осокорівка, Мар’ївське, Гірки, Бурханівка, Володимирівське, Запорізьке, Надеждине, Третяківка, Троїцьке та селища міського типу Славгород Синельниківського району, Дніпропетровської області.
Стаття 1.1.2.Рішення Славгородської селищної ради про утворення територіальної громади прийнято ____ ____________.
Стаття 1.1.3.Адміністративним центром територіальної громади є селище міського типу Славгород Синельниківського району Дніпропетровської області, в якому розміщені її органи місцевого самоврядування.
Стаття 1.1.4. Територіальна громада має єдиний представницький орган – Славгородську селищну раду (далі – Рада).
Стаття 1.1.5. Територіальній громаді належить право комунальної власності на майно, у тому числі грошові кошти. Управління майном (володіння, доцільне, економне, ефективне користування і розпорядженя на свій розсуд і в своїх інтересах майном) здійснює безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Стаття 1.1.6. Офіційною символікою територіальної громади є прапор та герб Славгородської селищної ради, які відображають історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. Зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади визначається окремим Положенням яке затверджується рішенням Ради.
На будівлях, де розміщена Рада, її виконавчі органи, вивішується Державний Прапор України.
Стаття 1.1.7. Територіальна громада та її Рада, з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, захисту прав та інтересівможуть вступати в асоціації та інші добровільні об'єднання органів місцевого самоврядування. Асоціаціям та іншим добровільним об'єднанням органів місцевого самоврядування не можуть передаватися владні повноваження територіальної громади та її Ради.
Стаття 1.1.8. День Славгородської селищної територіальної громади відзначається щорічно 15 травня. Рішенням Ради можуть встановлюватись інші пам’ятні дати та святкові дні територіальної громади та її населених пунктів.
Стаття 1.1.9. Особи, які мають видатні заслуги перед територіальною громадою та внесли вагомий вклад у її соціально-економічний, науковий, спортивний, культурний розвиток, за рішенням Ради можуть бути нагороджені почеснимивідзнаками територіальної громади. Порядок нагородження відзначаються Положенням про почесні відзнаки Славгородської селищної територіальної громади, яке затверджується рішенням ради.
Глава 1.2. Межі території Славгородської селищної територіальної громади та її географічне положення
Стаття 1.2.1. Територія Славгородської селищної територіальної громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Синельниківського району Дніпропетровської області. Межі території громади не можуть бути змінені без згоди членів територіальної громади.
На території громади розташовані населені пункти:
- селище міського типу Славгород;
- села: Бегма, Новоолександрівське, Новоолександропіль, Першозванівка, Польове, Гургенєвка, Варварівка, Олександропіль, Грякувате, Попове, Обоянівське, Зелене, Андріївка, Дубо-Осокорівка, Осокорівка, Мар’ївське, Гірки, Бурханівка, Володимирівське, Запорізьке, Надеждине, Третяківка, Троїцьке.
Територія громади займає площу близько 595,9030 кв. км.
Стаття 1.2.2. Найменування та перейменування населених пунктів територіальної громади, їх ліквідація, як поселень віднесення до окремих категорій населених пункті, здійснюється відповідно до закону.
Найменування та перейменування територіальних об’єктів територіальної громади, загальна характеристика кожного села; територіальних зон зі спеціальним статусом, вулиць,провулків, площ, парків, скверів тощо – здійснюються Радою з врахуванням думки членів територіальної громади – жителів відповідного села, селища, у порядку, встановленому Радою. Назви територіальним об’єктам даються українською мовою з дотриманням норм українського правопису.
Глава 1.3. Правова основа Статуту
Стаття 1.3.1. Статут затверджується рішенням Ради, з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування. Він підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку і набуває чинності з моменту його державної реєстрації в органах Мін’юсту.
Проект Статуту підлягає громадському обговоренню в усіх населених пунктах Територіальної громади.
Статут діє в межах Територіальної громади. Окремі положення Статуту, відповідно до закону, можуть діяти і на території, що перебуває за межами території громади.
Стаття 1.3.2. 1. Статут має найвищу юридичну силу по відношенню до всіх інших актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування територіальної громади, за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом. Правові акти органів міського самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, які суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню і виконанню.
Стаття 1.3.3. Статут відповідає положенням Конституції України, законам України, указам Президента України і постановам Кабінету Міністрів України.
Стаття 1.3.4. Правові акти органів міського самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, що суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню і виконанню.
Стаття 1.3.5. Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюються Радою. Рішення Ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу Ради. Пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Статуту вносяться до Ради групою депутатів Ради (не менш як 1/3 від загальної кількості депутатів), міським (селищним, сільським) Головою або членами територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.
Зміни і доповнення до Статуту, які передбачають приведення його у відповідність до положень Конституції України та законів України, указів Президента України та постанов Кабінету Міністрів України, вносяться Радою за пропозицією міського (селищного, сільського) Голови у двомісячний термін після набуття чинності цими актами (або в строки, визначені цими актами).
Глава 1.4. Взаємовідносини територіальної громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами і організаціями, іншими територіальними громадами
Стаття 1.4.1. Відносини органів та посадових осіб Територіальної громади з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності.
Органи місцевого самоврядування територіальної громади при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки, які не належать до заходів державного нагляду (контролю), на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності територіальної громади.
Стаття 1.4.2. Відносини органів посадових осіб Територіальної громади з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності територіальної громади, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.
З питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, на їх вимогу підприємства, установи та організації, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, надають відповідну інформацію.
Стаття 1.4.3. Органи територіальної громади можуть бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації їх повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Стаття 1.4.4. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами базуються на принципах добросусідства, солідарності та взаємної вигоди.
Територіальна громада, її органи місцевого самоврядування і їх посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальному та міжнародному співробітництві.
Глава 1.5. Засади розвитку Територіальної громади
Планування розвитку територіальної громади є інструментом управління її розвитком, який визначає бажане майбутнє територіальної громади та способи його досягнення, базується на аналізі зовнішнього оточення та внутрішнього потенціалу територіальної громади і полягає у формуванні узгоджених дій, на реалізації яких концентруються її ресурси.
Планування розвитку територіальної громади здійснюється з метою:
- підвищення спроможності територіальної громади та раціонального використання її ресурсів;
- досягнення бажаного рівня благоустрою території, стану інфраструктури та якості життя жителів територіальної громади;
- ідентифікації та інтеграції інтересів жителів територіальної громади, суб’єктів господарювання, інших суб’єктів, органів місцевого самоврядування територіальної громади та держави;
- підвищення результативності контролю за досягненням поставлених цілей розвитку.
Стаття 1.5.2. З метою оптимального використання ресурсів громади, забезпечення її сталого розвитку, збереження і примноження культурної спадщини, максимального задоволення інтересів різних поколінь членів Територіальної громади здійснюється планування розвитку громади шляхом затвердження Радою актів:
- стратегія розвитку територіальної громади;
- план соціально-економічного розвитку;
- програм соціально-економічного та культурного розвитку територіальної громади та її окремих населених пунктів;
- цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
- місцевих програм приватизації;
- місцевих містобудівних програм та генеральних планів забудови населених пунктів територіальної громади;
- інших документів з планування розвитку територіальної громади.
Стаття 1.5.3. Охорона довкілля. Діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування з охорони довкілля і вирішення екологічних проблем територіальної громади спрямовується на захист навколишнього природного середовища через підготовку і реалізацію цільових проектів з метою забезпечення сприятливих екологічних умов для проживання, праці та відпочинку людей, а також формування системи контролю за станом навколишнього середовища. Рада затверджує цільові програми покращення екологічного стану території громади, включає екологічні розділи до документів з планування її розвитку, вирішує питання виділення бюджетного фінансування на охорону довкілля.
Рада та виконавчий комітет не менше одного разу на рік розглядають на своїх засіданнях питання щодо екологічної ситуації на території територіальної громади і контролю за ходом виконання запланованих заходів із її покращання.
Стаття 1.5.4. Органами місцевого самоврядування забезпечується розвиток соціально-гуманітарної сфери життєдіяльності територіальної громади – освіти, охорони здоров’я, фізкультури і спорту, культури та мистецтва. Основні напрями і пріоритети соціально-гуманітарного розвитку територіальної громади визначаються Радою при складанні документів з планування розвитку територіальної громади.
Стаття 1.5.5. Під час розроблення документів з планування розвитку територіальної громади, проекту місцевого бюджету на наступний рік, проектів інших рішень нормативно-правового характеру обов’язково проводиться їх гендерно-правова експертиза, яка передбачає аналіз проектів актів Ради та її виконавчих органів на відповідність принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Розділ ІІ.
Система місцевого самоврядування
Глава 2.1. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади
Стаття 2.1.1. Організація та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється відповідно до положень Конституції та законів України, а також цього Статуту. Система місцевого самоврядування включає:
- територіальну громаду – як первинний суб’єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень;
- селищну раду, як представницький орган місцевого самоврядування, що представляє Територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України;
- селищного голову – як головну посадову особу Територіальної громади, яка діє за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених законодавством України та очолює виконавчий комітет селищної ради, головує на її засіданнях;
- виконавчі органи селищної ради - виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані Радою виконавчі органи, які є підконтрольними і підзвітними Раді;
- органи самоорганізації населення - будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення створені за ініціативою жителів з дозволу Ради та наділені частиною власної компетенції, фінансів, майна. Правовий статус, порядок організації та діяльності цих органів за місцем проживання визначаються законом.
Глава 2.2. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування
Стаття 2.2.1. Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Вона може вирішувати на території громади будь-яке питання, що віднесене Конституцією та законами України до питань місцевого значення, за винятком тих, які, відповідно до принципу субсидіарності, вирішуються органами місцевого самоврядування районного та обласного територіальних рівнів.
Територіальна громада здійснює своє право на місцеве самоврядування безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування та органи самоорганізації населення.
Стаття 2.2.2. Членами Територіальної громади є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», інших законодавчих актів України зареєстрували своє місце проживання на території громади.
Структурними елементами Територіальної громади є внутрішні громади, членами яких є жителі населених пунктів. Внутрішні громади безпосередньо беруть участь у вирішенні питань, віднесених законом до відання Територіальної громади, її органів та посадових осіб шляхом використання форм прямої демократії : загальні збори, громадські слухання, місцеві ініціативи тощо. Інтереси членів кожної з внутрішніх громад в органах місцевого самоврядування Територіальної громади представляють староста відповідного села, депутати Ради, обрані у відповідних одномандатних виборчих округах. Інтереси членів внутрішніх громад в органах державної влади представляють органи та посадові особи Територіальної громади.
Стаття 2.2.3. Територіальна громада є учасником цивільних, господарських відносин та може набувати статусу юридичної особи публічного права. Територіальна громада обирає Раду та Голову громади, а також формує об’єкти комунальної власності. Органи місцевого самоврядування територіальної громади є суб’єктами фінансово-кредитних та цивільно-правових відносин у межах, визначених законодавством.
Стаття 2.2.4. До компетенції Територіальної громади входять всі питання, вирішення яких, відповідно до законів України, здійснюється на місцевому референдумі та питання, віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади. Їх перелік встановлюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України, з врахуванням положень статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування.
Глава 2.3. Права, обов’язки та гарантії прав членів Територіальної громади
Стаття 2.3.1. Членам Територіальної громади гарантується право участі у вирішенні всіх територіальної питань місцевого значення, віднесених законом до відання громади та її органів.
Права члена Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, права участі у загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання з вирішальним голосом, надаються також Почесним громадянам Територіальної громади незалежно від місця їхнього проживання, а також, за рішенням Ради – особам, які не є членами Територіальної громади, але отримали у відповідності із Законом України «Про закордонних українців» статус закордонного українця або мають значні, офіційно визнані заслуги перед Територіальною громадою або її внутрішніми громадами.
Стаття 2.3.2. Основні права членів Територіальної громади передбачені Конституцією та законами України. При вирішенні питань місцевого значення члени територіальної громади мають право:
- подавати індивідуальні та колективні звернення органам і посадовим особам місцевого самоврядування, одержувати на них відповіді у встановлені законодавством строки;
- бути включеними у встановленому порядку до складу консультативно-дорадчих органів при Раді та її виконавчих органах;
- бути присутніми та виступати на засіданнях Ради, її постійних комісій, виконавчого комітету в порядку, встановленому цим Статутом, регламентами Ради та її виконавчого комітету;
- одержувати повну і достовірну інформацію про діяльність Ради, селищного голови, виконавчих органів Ради та їх посадових осіб у спосіб, передбачений законодавством та іншими нормативно-правовими актами;
- одержувати копії актів Ради, селищного голови, виконавчих органів Ради та їх посадових осіб у порядку, визначеному законодавством;
- брати участь у здійсненні контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій у порядку й у формах, встановлених законодавством України;
- брати участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;
- брати участь у розподілі частини видатків місцевого бюджету через механізм громадського бюджету;
- на особистий прийом депутатами Ради, селищним головою, іншими посадовими особами органів місцевого самоврядування;
- на ознайомлення з проектами актів органів місцевого самоврядування;
- брати участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб, засновниками яких є Рада;
- брати участь у реалізації форм участі територіальної громади в місцевому самоврядуванні, визначених цим Статутом, а також іншими рішеннями Ради;
- на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
- користуватися іншими правами, передбаченими Конституцією та актами законодавства України.
Стаття 2.3.3. Наявність прав породжує необхідність виконання членами Територіальної громади обов`язків щодо Територіальної громади в цілому, внутрішніх громад чи інших членів Територіальної громади. На членів Територіальної громади покладаються обов’язки щодо:
- прояви поваги до гідності кожної людини, вірувань, традицій, історії, національної та/або етнічної самобутності осіб та/або груп осіб, сприяння забезпеченню рівності інших прав і свобод осіб та/або груп осіб, які проживають чи на інших законних підставах перебувають у межах територіальної громади;
- збереження та розвитку традицій, звичаїв та особливостей Територіальної громади, населених пунктів, шанобливого ставлення до їхньої історії, до об’єктів історико-культурної спадщини;
- сприяння сталому розвитку Територіальної громади та її населених пунктів;
- бережливого ставлення до майна, зелених насаджень, природних об’єктів, усього довкілля території громади;
- поваги до символіки Територіальної громади, використання її за призначенням.
Стаття 2.3.4. Рада, її депутати, виконавчі органи та посадові особи забезпечують реалізацію прав та законних інтересів жителів Територіальної громади у межах, визначених Конституцією та законами України. Жителям територіальної громади гарантується право на участь у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених до відання територіальної громади та її органів, у порядку і формах, визначених Конституцією та актами законодавства України, цим Статутом та іншими рішеннями Ради.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи у своїй діяльності зобов’язані надавати пріоритетне значення служінню інтересам територіальної громади та забезпеченню усім її жителям реальної можливості реалізувати їх права. Рішення та дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування не можуть обмежувати встановлених Конституцією та законами України прав і свобод людини та громадянина.
Реалізація жителями територіальної громади своїх прав, свобод та законних інтересів не повинна призводити до порушення прав і свобод інших осіб, а також інтересів територіальної громади, суспільства чи держави у цілому.
Глава 2.4. Форми участі членів Територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування: загальні засади
Стаття 2.4.1. Громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад та реалізується у формах, визначених Конституцією та законами України, цим Статутом.
На території громади створюються необхідні умови для розвитку партисипаторної демократії (демократії участі), активного залучення членів Територіальної громади до участі у плануванні розвитку території, у розробці та прийнятті рішень з питань, вирішення яких віднесено Конституцією та законами України до компетенції територіальних громад та їхніх органів, у контролі за діяльністю органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та їхніх посадових осіб.
Будь-які обмеження права членів Територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їхньої раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, за мовними або іншими ознаками забороняються.
Стаття 2.4.2. Формами безпосередньої участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є:
- місцеві вибори;
- місцевий референдум;
- загальні збори громадян територіальної громади;
- громадські слухання;
- місцеві ініціативи;
- звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
- участь у консультативно-дорадчих органах (громадські ради);
- участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради;
- участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення розвитку територіальної громади та/або голосування за них;
- участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;
- інші не заборонені законом форми безпосередньої участі членів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, встановлені рішенням Ради.
Глава 2.5. Місцеві вибори
Стаття 2.5.1. Повноправні члени Територіальної громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування беруть участь у місцевих виборах селищного голови, депутатів Ради, селищних старост.
Стаття 2.5.2. основні засади, організацію і порядок проведення виборів здійснюється відповідно до законодавства України.
Глава 2.6. Місцевий референдум
Стаття 2.6.1. Місцевий референдум є формою вирішення членами територіальної громади питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються виключно референдумом, визначаються законом про референдуми.
Стаття 2.6.2. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України та іншими законами до відання місцевого самоврядування. Дані питання не повинні призводити до порушення рівноправності, громадської злагоди в Територіальній громаді, обмежувати або скасовувати права і свободи членів Територіальної громади або їх окремих категорій.
Стаття 2.6.3. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язковими для виконання на території громади.
Глава 2.7. Загальні збори громадян
Стаття 2.7.1. Загальні збори громадян за місцем проживання (села, селища, мікрорайону, житлового комплексу, вулиці, кварталу, будинку та іншого територіального утворення) є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.
Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.
Стаття 2.7.2. У загальних зборах мають право брати участь дієздатні громадяни, які досягли 18 років і постійно проживають на відповідній території. Також у роботі зборів можуть брати участь селищний голова, депутати Ради, староста відповідного старостинського округу, інші посадові особи територіальної громади, представники підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та інші особи.
Стаття 2.7.3. До компетенції загальних зборів належить:
- розгляд будь-яких питань, віднесених до відання місцевого самоврядування територіальної громади, в межах Конституції і законів України, внесення пропозицій відповідним органам і організаціям;
- обговорення проектів актів органів місцевого самоврядування з важливих питань місцевого життя;
- обговорення та внесення пропозицій до порядку денного сесій Ради, засідань її виконавчого комітету;
- заслуховування інформацій органів виконавчої влади та їх посадових осіб про стан навколишнього природного середовища, про заходи, що вживаються з метою його збереження та поліпшення, в порядку визначеному чинним законодавством України;
- обговорення та внесення пропозицій органам місцевого самоврядування, щодо найменування, перейменування населених пунктів, вулиць, провулків, парків, скверів розташованих на території громади;
- направлення звернень до органів місцевого самоврядування, органів державної влади, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності з питань, які є важливими для забезпечення інтересів територіальної громади;
- прийняття рішення про залучення коштів жителів відповідної території для фінансування разових цільових заходів соціально-побутового характеру на засадах добровільного самооподаткування;
- обговорення поведінки осіб, які порушують громадський порядок, вжиття щодо них заходів громадського впливу або звернення до уповноважених органів, щодо притягнення цих осіб до відповідальності у встановленому чинним законодавством порядку;
- надання оцінки діям або бездіяльності посадових осіб органів публічної влади, внаслідок яких була чи могла бути завдана шкода інтересам територіальної громади або її частини, а також подання Раді та її виконавчим органам пропозицій про вжиття запобіжних заходів;
- обговорення якісних та кількісних характеристик послуг, які надають жителям територіальної громади підприємства житлово-комунального господарства, транспортними підприємствами незалежно від форми власності, внесення пропозицій Раді, її виконавчим органам і постачальникам указаних послуг, щодо покращення якісних та кількісних показників їх надання, характеристик цих послуг;
- розгляд питань про подання допомоги інвалідам,ветеранам війни і праці, одиноким престарілим громадянам, багатодітним сім'ям та іншим категоріям громадян; внесення відповідних пропозицій на розгляд Ради;
- обговорення питань, пов’язаних із залученням населення до ліквідації наслідків аварії чи стихійного лиха, сприяння органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування у проведенні робіт із ліквідації цих наслідків;
- обговорення питань та/або внесення пропозицій щодо використання коштів місцевого бюджету;
- прийняття рішень щодо створення, діяльності та припинення діяльності органів самоорганізації населення у спосіб, визначений актами законодавства;
- обговорення інших питань, що зачіпають інтереси населення
територіальної громади.
Стаття 2.7.4. Ініціатор загальнх зборів, надання повідомлення та відмова в проведенні зборів.
1. Селищний голова – видає розпорядження про скликання загальних зборів із зазначенням дати, місця і часу їх проведення, питання, що виносяться на розгляд та перелік запрошених осіб.
2. Селищна рада – приймає рішення про скликання загальних зборів на пленарному засіданні відповідно до регламенту Ради, із зазначенням дати, місця і часу їх проведення, питання, що виносяться на розгляд та перелік запрошених осіб.
3. Староста – ініціює проведення загальних зборів на території відповідного старостинського округу надсилаючи повідомлення про їх проведення на ім’я селищного голови із зазначенням дати, місця і часу їх проведення, питання, що виносяться на розгляд та перелік запрошених осіб.
4. Органи самоорганізації населення, місцезнаходження яких зареєстроване на території громади – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку ухвалюють рішення про проведення загальних зборів відповідно до статутних документів та надсилають письмове повідомлення селищному голові із зазначенням дати, місця і часу їх проведення, питання, що виносяться на розгляд та перелік запрошених осіб.
5. Ініціативна група громадян (до 10 осіб) - надсилає на ім’я селищного голови письмове повідомлення про проведення загальних зборів, підписане всіма учасниками ініціативної групи (ПІП, дата народження, адреса, контактний телефон) із зазначенням дати, місця і часу їх проведення, питання, що виносяться на розгляд та перелік запрошених осіб.
Повідомлення про ініціювання загальних зборів надсилаються на ім’я селищного голови не пізніше, ніж за 5 (п’ять) робочих днів до дня проведення загальних зборів.
Участь запрошених депутатів Ради, посадових осіб місцевого самоврядування є обов’язковою, але їх відсутність не перешкоджає проведенню загальних зборів.
Селищний голова, своїм розпорядженням, може відмовити у проведенні загальних зборів якщо: порушено термін ініціювання загальних зборів; із повідомленням щодо скликання загальних зборів звернулася недостатня кількість членів ініціативної групи; з рішенням чи повідомленням про скликання загальних зборів звернулася особа, яка не може бути ініціатором скликання загальних зборів. Відмова з інших підстав є неправомірною.
Стаття 2.7.5. Підготовка до проведення загальних зборів.
Підготовка загальних зборів здійснюється уповноваженим органом (особою) Ради у співпраці з ініціатором проведення загальних зборів.
Протягом двох робочих днів з дня отримання рішення (повідомлення) про проведення загальних зборів, але не пізніше п’яти робочих днів до дня їх проведення уповноважений орган (особа) Ради забезпечує оприлюднення оголошення про проведення загальних зборів на офіційному веб-сайті Ради, також може бути додатково оприлюднене в електронних інформаційних ресурсах, на інформаційних дошках тощо. В оголошенні зазначаються: дата, час та місце проведення; питання, що виносяться на загальні збори; інформація про ініціатора проведення загальних зборів; контакти (телефон, електронна адреса тощо), за якими можна отримати додаткову інформацію про проведення загальних зборів.
До початку загальних зборів проводиться реєстрація їх учасників (ПІП, дата народження, місце реєстрації, підписи), при пред’явленні паспорту громадянина України.
Усі фізичні особи, які беруть участь у загальних зборах, надають згоду на обробку наданих ними персональних даних. Ініціатор (ініціатори) загальних зборів несе (несуть) відповідальність за обробку персональних даних зазначених осіб. Відмова від надання документів, або відмова від надання згоди на обробку персональних даних є підставою для недопуску особи до участі у загальних зборах.
Загальні збори є правомочними за умови присутності на них більше половини громадян, які проживають на відповідній території і можуть брати участь у зборах з правом вирішального голосу.
Стаття 2.7.6. Проведення загальних зборів.
Для ведення загальних зборів більшістю голосів учасників з правом вирішального голосу обирають головуючого на загальних зборах та їх секретаря. Для підрахунку голосів учасники загальних зборів обирають зі свого складу лічильну комісію у кількості не менше трьох осіб. Не можуть бути членами лічильної комісії селищний голова, а також головуючий на загальних зборах чи їх секретар.
На початку загальних зборів шляхом голосування більшістю голосів учасників з правом вирішального голосу затверджуються регламент проведення загальних зборів та їх порядок денний, який включає питання, що містилися в оголошенні про проведення загальних зборів.
Головуючий на загальних зборах: оголошує питання, які вносяться на розгляд; веде загальні збори та підтримує на них належну дисципліну і порядок; надає слово для виступів та оголошує підсумки голосування на підставі даних лічильної комісії; виконує інші функції з проведення загальних зборів. Секретар загальних зборів веде протокол зборів.
Голосування на загальних зборах здійснюється шляхом підняття рук особами. Рішення, у тому числі з питань процедурного характеру, приймається більшістю голосів від кількості зареєстрованих учасників загальних зборів, які мають право вирішального голосу.
За результатами загальних зборів оформляється письмовий протокол у двох примірниках, в якому чітко формулюється рішення (пропозиції) загальних зборів. Результати підрахунку голосів оголошуються лічильною комісією та вносяться до протоколу загальних зборів. Протокол підписується головуючим на засіданні та секретарем загальних зборів. Список учасників загальних зборів додається до протоколу та є його невід’ємною частиною.
Рішення загальних зборів приймається більшістю голосів їх зареєстрованих учасників, що мають право вирішального голосу відкритим голосуванням.
Один примірник протоколу загальних зборів надсилається відповідним органам чи посадовим особам місцевого самоврядування не пізніше 5 (п’яти) робочих днів з дня проведення загальних зборів, другий примірник зберігається у ініціаторів загальних зборів.
Копія протоколу не пізніше 2 робочих днів з дня проведення загальних зборів вивішується для ознайомлення в місці їх проведення і має бути доступна для ознайомлення протягом не менше одного місяця після проведення загальних зборів, а також розміщуватись на офіційному веб-сайті Ради.
Стаття 2.7.7. Рішення загальних зборів розглядається посадовими особами місцевого самоврядування протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дня його отримання.
Для вирішення питання стосовно врахування рішення загальних зборів органами місцевого самоврядування, за участю ініціатора загальних зборів, призначається дата, час і місце проведення засідання та у письмовій формі не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня проведення засідання інформують ініціатора.
Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності, якщо питання, які розглядалися не суперечать законодавству.
Результати розгляду рішення загальних зборів протягом 3 (трьох) робочих днів після прийняття рішення за результатами розгляду вказаних пропозицій надсилається ініціатору загальних зборів та публікується на офіційному веб-сайті Ради.
Глава 2.8. Громадські слухання
Стаття 2.8.1. Територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Громадські слухання проводяться відкрито, не рідше одного разу на рік. Порядок їх організації визначається статутом територіальної громади.
Стаття 2.8.2. У громадських слуханнях з правом голосу мають право брати участь дієздатні громадяни, які досягли 18 років, та місце проживання яких в установленому законом порядку зареєстроване на території, в межах якої проводяться громадські слухання. Особи, які на законних підставах постійно проживають або перебувають на відповідній території можуть брати участь у громадських слуханнях, висловлювати власні позиції з приводу обговорюваних питань, але не мають права голосу. Також на громадські слухання можуть бути запрошені селищний голова, депутати Ради, староста відповідного старостинського округу, інші посадові особи територіальної громади, представники підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та інші особи.
Стаття 2.8.3. Проведення громадських слухань є обов’язковим перед прийняттям органами та посадовими особами місцевого самоврядування територіальної громади рішень про: затвердження місцевого бюджету на відповідний рік; планування розвитку територіальної громади; встановлення ставок місцевих податків та зборів, тарифів на житлово-комунальні послуги; затвердження проектів містобудівної документації – генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, детальних планів територій; визначення переліку об’єктів, які не можуть бути вилучені та відчужені з комунальної власності територіальної громади; програми приватизації об’єктів комунальної власності; встановлення правил благоустрою в територіальній громаді, забезпечення чистоти і порядку, торгівлі на ринках та інших правил, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; звітування про стан виконання місцевого бюджету; при прийнятті рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на навколишнє природне середовище; надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також скасування такого дозволу, інші випадки, визначені законодавством України або рішеннями Ради.
Стаття 2.8.4. Ініціатором громадських слухань є:
1. Селищний голова – видає розпорядження про скликання громадських слухань.
2. Селищна рада – приймає рішення про скликання громадських слухань на пленарному засіданні відповідно до регламенту Ради.
3. Староста – ініціює проведення громадських слухань на території відповідного старостинського округу надсилаючи повідомлення про їх проведення на ім’я селищного голови.
В розпорядженні, рішенні та повідомленні про ініціювання та проведеня громадських слухань зазначається ініціатор слухань (ПІП, дата народження, за необхідності посада), юридична або фактична адреса ініціатора, дата, час, місце проведення слухань, питання, що виносяться на розгяд, перелік запрошених осіб, порядок доведення інформації до жителів територіальної громади про проведення громадських слухань, контакти, електронні адреси для зворотнього зв’язку. Також можуть додаватися інформаційно-аналітичні матеріали та/або проекти документів, що виносяться на слухання.
4. Органи самоорганізації населення, місцезнаходження яких зареєстроване на території громади – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку ухвалюють рішення про проведення громадських слухань відповідно до статутних документів та надсилають письмове повідомлення селищному голові.
5. Ініціативна група громадян (до 10 осіб) - надсилає на ім’я селищного голови письмове повідомлення про проведення громадських слухань, підписане всіма учасниками ініціативної групи (ПІП, дата народження, адреса, контактний телефон) із зазначенням дати, місця і часу їх проведення, питання, що виносяться на розгляд та перелік запрошених осіб. Їх участь в громадських слуханнях є обов’язковою із надання згоди на обробку їх персональних даних та учасників громадських служань. Ініціатор громадських слухань несе персональну відповідальність за обробку персональних даних зазначених осіб.
У разі проведення загальних громадських слухань у межах всієї територіальної громади необхідною кількістю є 50 підписів жителів територіальної громади. У разі проведення громадських слухань у межах окремого селища чи села територіальної громади необхідною кількістю є 1/3 підписів жителів територіальної громади, необхідних для ініціювання загальних громадських слухань. У разі проведення громадських слухань у менших частинах села, селища (вулиці(цях), будинку(ків)) необхідною кількістю є 10 підписів жителів громади.
Стаття 2.8.5. Повідомлення (розпорядження, рішення) про ініціювання громадських слухань надсилаються на ім’я селищного голови не пізніше, ніж за 10 (десять) робочих днів до дня проведення громадських слухань. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Селищний голова видає розпорядження про розгляд ініціативи щодо проведення громадських слухань не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту прийняття Радою рішення або отримання повідомлення про ініціювання громадських слухань, яким приймає рішення про проведення громадських слухань, повернення повідомлення для усунення недоліків, відмову у реєстрації ініціативи щодо проведення громадських слухань.
Селищний голова, своїм розпорядженням, може відмовити у проведенні громадських слухань якщо: з повідомленням щодо скликання громадських слухань звернулася недостатня кількість членів ініціативної групи; з повідомленням про скликання загальних зборів звернулася особа, яка не може бути ініціатором скликання громадських слухань; запропоноване для обговорення питання не належить до компетенції органів місцевого самоврядування або якщо суперечить Конституції України та законодавчим актам. Відмова з інших підстав є неправомірною.
Про прийняте рішення ініціатору проведення громадських слухань направляється копія відповідного акту протягом 2 (двох) робочих днів з моменту його прийняття. На усунення недоліків надається термін 5 (п’ять) робочих днів.
Стаття 2.8.6. Протягом 3 (трьох) робочих днів з дня видання розпорядження про проведення громадських слухань, але не пізніше 7 (семи) робочих днів до дня проведення громадських слухань, уповноважений орган (особа) Ради забезпечує оприлюднення оголошення про проведення громадських слухань на офіційному веб-сайті Ради. В оголошенні зазначаються: дата, час та місце проведення; територія, на якій проводяться громадські слухання; питання, що виносяться на громадські слухання; інформація про ініціатора проведення громадських слухань; контакти (телефон, електронна адреса тощо), за якими можна отримати додаткову інформацію про проведення громадських слухань.
Стаття 2.8.7. Підготовка громадських слухань здійснюється ініціатором їх проведення. До початку громадських слухань проводиться реєстрація їх учасників (ПІП, дата народження, місце реєстрації, підписи), при пред’явленні паспорту громадянина України або іншого документу, що посвідчує особу та встановлення її місця проживання в Україні відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Учасник слухань підтверджує достовірність зазначеної інформації своїм особистим підписом у списку реєстрації учасників громадських слухань.
Усі фізичні особи, які беруть участь у громадських слуханнях, надають згоду на обробку наданих ними персональних даних. Ініціатор (ініціатори) громадських слухань несе (несуть) відповідальність за обробку персональних даних зазначених осіб. Відмова від надання документів, або відмова від надання згоди на обробку персональних даних є підставою для недопуску особи до участі у громадських слуханнях.
Стаття 2.8.8. Для ведення громадських слухань більшістю голосів учасників з правом вирішального голосу обирають головуючого та секретар. Для підрахунку голосів учасники громадських слухань обирають зі свого складу лічильну комісію у кількості не менше трьох осіб. Інформація про це заноситься до протоколу громадських слухань.
На початку громадських слухань шляхом голосування більшістю голосів учасників з правом вирішального голосу затверджуються регламент проведення громадських слухань та їх порядок денний, який включає питання, що містилися в оголошенні про проведення громадських слухань.
Головуючий на громадських слуханнях: оголошує питання, які вносяться на розгляд; веде загальні збори та підтримує на них належну дисципліну і порядок; надає слово для виступів та оголошує підсумки голосування на підставі даних лічильної комісії; виконує інші функції з проведення громадських слухань. Секретар громадських слухань веде протокол.
Голосування на загальних зборах здійснюється шляхом підняття рук особами. Рішення, у тому числі з питань процедурного характеру, приймається більшістю голосів від кількості зареєстрованих учасників громадських слухань, які мають право вирішального голосу.
За результатами загальних зборів оформляється письмовий протокол у двох примірниках, в якому чітко формулюється рішення (пропозиції) громадських слухань. Результати підрахунку голосів оголошуються лічильною комісією та вносяться до протоколу громадських слухань. Протокол підписується головуючим на засіданні та секретарем громадських слухань. Список учасників громадських слухань додається до протоколу та є його невід’ємною частиною.
Рішення громадських слухань приймається більшістю голосів їх зареєстрованих учасників, що мають право вирішального голосу відкритим голосуванням.
Письмовий протокол оформляється в триденний термін за результатами громадських слухань, в якому чітко формулюються рішення (пропозиції) громадських слухань. Один примірник протоколу громадських слухань надсилається відповідним органам чи посадовим особам місцевого самоврядування не пізніше 5 (п’яти) робочих днів з дня проведення громадських слухань, другий примірник зберігається у ініціаторів громадських слухань.
Копія протоколу не пізніше 2 робочих днів з дня проведення громадських слухань вивішується для ознайомлення в місці їх проведення і має бути доступна для ознайомлення протягом не менше одного місяця після проведення громадських слухань, а також розміщуватись на офіційному веб-сайті Ради.
Стаття 2.8.9. Рішення громадських слухань розглядається посадовими особами місцевого самоврядування протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дня його отримання.
Для вирішення питання стосовно врахування рішення громадських слухань органами місцевого самоврядування, за участю ініціатора громадських слухань, призначається дата, час і місце проведення засідання та у письмовій формі не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня проведення засідання інформують ініціатора.
Рішення громадських слухань громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності, якщо питання, які розглядалися не суперечать законодавству.
Результати розгляду рішення громадських слухань протягом 3 (трьох) робочих днів після прийняття рішення за результатами розгляду вказаних пропозицій надсилається ініціатору громадських слухань та публікується на офіційному веб-сайті Ради.
Глава 2.9. Місцеві ініціативи
Стаття 2.9.1. Члени Славгородської селищної територіальної громади мають право ініціювати розгляд на відкритому засіданні у Раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування, яке не суперечить Конституції України та чинному законодавству.
Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Стаття 2.9.2. Почати збір підписів на підтримку місцевої ініціативи може один або кілька жителів (ініціативна група) територіальної громади, які є дієздатними особами і місце проживання яких, в установленому законом порядку, зареєстровано на території громади. Ініціатор (ініціативна група) формулює місцеву ініціативу у вигляді письмової пропозиції або проекту рішення щодо вирішення питання, яке належить до відання місцевого самоврядування, та проводить збір підписів жителів територіальної громади на підтримку ініціативи. Ініціатор (ініціативна група) не може змінювати та доповнювати місцеву ініціативу після того, як було поставлено перший підпис жителя територіальної громади на її підтримку.
Місцева ініціатива вважається підтриманою жителями територіальної громади, якщо на її підтримку отримано не менше 50 підписів дієздатних жителів територіальної громади, місце проживання яких в установленому законом порядку зареєстроване на території громади. Разом з підписами на підтримку місцевої ініціативи зазначаються прізвища, імена, по батькові, дати народження, адреси зареєстрованого місця проживання жителів територіальної громади, які висловилися за підтримку місцевої ініціативи, дати поставлення підписів та надається згода обробку наданих ними персональних даних у межах та у спосіб, необхідний для реалізації місцевої ініціативи. Ініціатор (ініціативна група) збору підписів несуть відповідальність за обробку персональних даних суб’єктів цих даних.
Стаття 2.9.3. Ініціатор (ініціативна група) подає до Ради письмове повідомлення про внесення місцевої ініціативи, після зібрання необхідної кількість підписів жителів територіальної громади, яке має містити: письмові пропозиції для розгляду на засіданні Ради та/або проект рішення Ради; підписні листи з підписами жителів територіальної громади, зібраними на підтримку таких пропозицій; дані ініціатора (ініціативної групи), його (їх) контакти. Уповноважена особа Ради впродовж 5 (п’яти) робочих днів здійснює перевірку поданих документів на предмет відповідності вимогам законодавства України та Статуту територіальної громади.
За підсумками перевірки приймається рішення:
- передати місцеву ініціативу для підготовки до розгляду на відкритому засіданні Ради;
- повернути письмове повідомлення про внесення місцевої ініціативи ініціатору (ініціативній групі) для усунення недоліків (недостатня кількість підписів жителів громади, недотримання вимог стосовно оформлення повідомлення, не повний пакет документів). Недоліки в повідомленні про внесення місцевої ініціативи підлягають виправленню протягом 10 (десяти) робочих днів з дня його отримання ініціатором;
- відмовити у винесенні місцевої ініціативи на засідання Ради, якщо місцева ініціатива суперечить законодавству України або якщо питання не відноситься до відання місцевого самоврядування.
Стаття 2.9.4. Питання, внесене на розгляд Ради у порядку місцевої ініціативи, підлягає обов’язковому розгляду на найближчому відкритому засіданні Ради за участю в її обговоренні ініціатора (ініціативної групи). Інформація про розгляд питання поданого в порядку місцевої ініціативи, постійними депутатськими комісіями публікується на офіційному веб-сайті Ради протягом 3 (трьох) робочих днів з дня засідання комісії, але не пізніше 2 (двох) робочих днів до дня пленарного засідання Ради, на якому планується розглядати відповідне питання.
Рада в межах своїх повноважень може прийняти одне з таких рішень:
- підтримати пропозицію (проект рішення), подану в порядку місцевої ініціативи, та за необхідності, доручити відповідним виконавчим органам Ради підготувати проект рішення ради з цього питання;
- підтримати пропозицію (проект рішення), подану в порядку місцевої ініціативи, частково (з обґрунтуванням такого рішення) та за необхідності, доручити відповідним виконавчим органам Ради підготувати проект рішення ради з цього питання;
- підтримати пропозицію (проект рішення), подану в порядку місцевої ініціативи, та дати доручення органу або посадовій особі місцевого самоврядування територіальної громади розглянути місцеву ініціативу та забезпечити заходи для її реалізації (розроблення календарного плану їх виконання), якщо місцева ініціатива стосується питання, вирішення якого не належать до компетенції Ради;
- відхилити пропозицію (проект рішення), подану в порядку місцевої ініціативи, з обґрунтуванням такого рішення.
Стаття 2.9.5. Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування та статутом територіальної громади. Оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту його прийняття. Копія рішення, засвідчена Радою, надсилається ініціатору (ініціативній групі) за реквізитами зазначеними у повідомленні про внесення місцевої ініціативи.
Глава 2.10. Звернення громадян
Стаття 2.10.1. Громадяни України мають право звернутися до органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, зсновниками яких є Рада, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, мають таке ж право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
Стаття 2.10.2. Порядок звернення громадян передбачений Законом України «Про звернення громадян».
Глава 2.11. Консультативно-дорадчі органи (громадські ради)
Стаття 2.11.1. За розпорядженням селищного голови можуть створюватись консультативно-дорадчі органи при селищному голові (громадські ради, дорадчі комітети, інші), до яких входять представники інститутів громадянського суспільства, органів самоорганізації населення. Їх персональний склад затверджується селищним головою за поданнями інститутів громадянського суспільства, органів самоорганізації населення. Організаційне, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності консультативно-дорадчих органів здійснюється апаратом Ради. Порядок утворення та форми роботи регламентується відповідними положеннями, які затверджуються селищним головою територіальної громади.
Стаття 2.11.2. Основним завданням консультативно-дорадчих органів є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органів місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, вдосконалення системи муніципального управління та стратегічного планування.
Глава 2.12. Участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради.
Стаття 2.12.1. Жителі територіальної громади можуть брати участь в роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради на умовах, визначених відповідними законодавчими актами України, з метою забезпечення прозорості й ефективності їх роботи, здійснення контролю за прийняттям рішень щодо діяльності цих осіб. Порядок участі у відповідних контрольно-наглядових органах визначається нормами відповідного законодавства України.
Глава 2.13. Участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення розвитку територіальної громади та/або голосування за них.
Стаття 2.13.1. Участь у розподілі коштів місцевого бюджету – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення розвитку територіальної громади та/або голосування за них. Це спосіб визначення напрямів використання видаткової частини селищного бюджету за допомогою прямого волевиявлення жителів територіальної громади. Форми та порядок безпосередньої участі територіальної громади у розподілі коштів місцевого бюджету визначаються Радою, а результати участі територіальної громади у розподілі коштів місцевого бюджету обов’язково враховуються Радою при плануванні селищного бюджету на відповідний рік.
Стаття 2.13.2. Громадський бюджет територіальної громади – це частина бюджету розвитку місцевого бюджету, за рахунок якого здійснюється фінансування визначених безпосередньо членами територіальної громади заходів, виконання робіт та надання послуг відповідно до оформлених в установленому порядку проектів, що стали переможцями конкурсного відбору. Порядок проведення конкурсного відбору проектів визначається Положенням про громадський бюджет Славгородської селищної територіальної громади, що затверджується Радою.
Глава 2.14. Участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення.
Стаття 2.14.1. Органи самоорганізації населення є елементом системи місцевого самоврядування й однією з форм участі жителів територіальної громади у вирішенні окремих питань місцевого значення. За ініціативою жителів Рада може надавати дозвіл на створення будинкових, вуличних та інших органів самоорганізації населення і у порядку, визначеному законодавством, наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом.
Розділ ІІІ
Громадський контроль за діяльністю органів
місцевого самоврядування та їх посадових осіб
Грава 3.1. Засади громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Стаття 3.1.1. Здійснення громадського контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, цим Статутом, з метою захисту прав, свобод та законних інтересів жителів територіальної громади, її інтересів.
Підставами для громадського контролю є порушення об'єктом громадського контролю Конституції України, законів України, інших нормативно-правових актів, прав, свобод і законних інтересів фізичних або юридичних осіб, обґрунтовані звернення фізичних або юридичних осіб з питань, що можуть бути предметом громадського контролю, наявність дій, пов'язаних з впливом особистих, майнових (фінансових) та інших інтересів, що перешкоджають сумлінному виконанню обов'язків службовими і посадовими особами органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
Стаття 3.1.2. Громадський контроль здійснюється за принципами:
- незалежності суб'єктів громадського контролю від інших громадських об'єднань, політичних партій, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб;
- справедливості, об'єктивності та неупередженості здійснення громадського контролю;
- повноти та всебічності вивчення предмета громадського контролю;
- недопустимості зловживання правом здійснення громадського контролю;
- обґрунтованості та доведеності результатів громадського контролю;
- відкритості, прозорості та публічності процесу проведення громадського контролю.
Стаття 3.1.3. Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування територіальної громади та їх посадових осіб здійснюється шляхом:
- забезпечення органами місцевого самоврядування територіальної громади та їх уповноваженими посадовими особами права кожного на доступ до інформації про діяльність суб'єктів громадського контролю яка є відкритою та загальнодоступною;
- звітування селищного голови, депутатів Ради, старост про їх роботу згідно з вимогами чинного законодавства України;
- участі жителів територіальної громади у роботі консультативно-дорадчих органів, що створюються при Раді або її виконавчих органах;
- подання індивідуальних чи колективних звернень громадян України та/або осіб, які не є громадянами України і законно перебувають на її території, із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, заяв або клопотань щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних й особистих прав і законних інтересів та скарг про їх порушення;
- використання інших форм, передбачених законодавством.
Розділ IV
Звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб перед
Територіальною громадою
Глава 4.1. Звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, депутатів селищної ради перед Територіальною громадою
Стаття 4.1.1. Звітування посадових осіб органів місцевого самоврядування здійснюється з метою забезпечення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також інформування населення про вирішення питань місцевого значення та відбувається у порядку, визначеному законодавством.
Про свою роботу перед територіальною громадою звітують:
- селищний голова;
- депутати Ради;
- староста – перед жителями населених пунктів відповідного старостинського округу.
Про місце, час і спосіб організації звітування перед територіальною громадою уповноважена особа місцевого самоврядування або депутат (у випадку звітування депутата Ради) повідомляє не пізніше ніж за сім днів до дня звітування через місцеві засоби масової інформації та/або шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Ради. Селищний голова або уповноважена ним особа забезпечує невідкладне оприлюднення інформації про час та місце звітування на власних ресурсах Ради.
Відкрита зустріч з територіальною громадою організовується та здійснюється у спосіб, який дозволяє жителям територіальної громади поставити запитання, висловити зауваження та подати пропозиції. Звітування перед Радою відбувається на її пленарних засіданнях.
Письмові звіти, надані звітуючи ми особами, оприлюднюються на офіційному сайті Ради та розміщуються у вільному доступі у приміщенні Ради не пізніше ніж за 7 (сім) календарних днів до дати зустрічі з територіальною громадою. Автор звіту має забезпечити його своєчасне подання уповноваженій особі Ради для попереднього оприлюднення.
Стаття 4.1.2. Звітування селищного голови перед територіальною громадою відбувається на відкритій зустрічі не менше 1 (одного) разу на рік.
Звіт селищного голови перед територіальною громадою включає, крім інформації про його діяльність, відомості про:
- реалізацію стратегічних і програмних документів розвитку територіальної громади;
- виконання місцевого бюджету;
- план роботи на наступний звітний період;
- результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання) попереднього плану – відповідні причини;
- інші питання місцевого значення.
Селищний голова звітує про роботу виконавчих органів Ради на пленарному засіданні Ради на вимогу не менше як половини депутатів від загального складу Ради в будь-який визначений ними термін. Звіт селищного голови перед Радою включає доповідь про його роботу та роботу виконавчих органів Ради за звітний період, інформацію про хід і результати виконання місцевого бюджету, реалізацію затверджених Радою стратегічних і програмних документів розвитку територіальної громади, а також відомості про роботу його заступників, відповіді на запитання депутатів Ради.
За результатами звітування селищного голови Рада може прийняти рішення, яке містить оцінку діяльності селищного голови за звітний період, доручення та рекомендації, спрямовані на реалізацію повноважень селищного голови тощо.
Стаття 4.1.3. Звітування депутатів Ради про свою роботу перед територіальною громадою відбувається не менше 1 (одного) разу на рік, в тому числі про:
- діяльність у Раді та її органах, зокрема, але не виключно – про присутність на пленарних засіданнях і засіданнях постійних та інших комісій Ради;
- роботу у виборчому окрузі;
- прийняті Радою та її органами рішення, хід їх виконання;
- особисту участь в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень Ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
Звіт депутата селищної ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців.
Стаття 4.1.4. Звітування старости перед жителями населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу, відбувається на відкритій зустрічі не менше 1 (одного) разу на рік.
Звіт старости включає в себе, крім інформації про його діяльність, відомості про:
- реалізацію документів з планування розвитку територіальної громади в частині, що стосується населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу;
- виконання місцевого бюджету в частині, що стосується відповідного старостинського округу;
- план роботи на наступний звітний період;
- результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання) попереднього плану – відповідні причини;
- інші питання місцевого значення.
Звіт старости перед Радою включає доповідь про його роботу за звітний період, інформацію про хід і результати виконання місцевого бюджету в частині, що стосується відповідного старостинського округу, реалізацію затверджених Радою документів з планування розвитку територіальної громади в частині, що стосується населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу, відповіді на запитання депутатів Ради.
За результатами звітування старости Рада може прийняти рішення, яке містить оцінку його діяльності за звітний період, доручення та рекомендації, спрямовані на реалізацію повноважень старости, тощо.
Розділ V
Відповідальність органів місцевого самоврядування
та їхніх посадових осіб.
Глава 5.1. Підстави та види відповідальності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб.
Стаття 5.1.1. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами. Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед:
- територіальною громадою, якій є підзвітними, підконтрольними і відповідальними. Органи місцевого самоврядування періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність. Територіальна громада у будь-який час, відповідно до законодавства, може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень;
- державою - у разі порушення органами та посадовими особами місцевого самоврядування Конституції або законів України. Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади;
- юридичними і фізичними особами – у випадку заподіяння шкоди неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Розділ VІ
Матеріальна та фінансова основа Територіальної громади
Глава 6.1. Матеріальна основа Територіальної громади
Стаття 6.1.1. Територіальній громаді належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальній громаді безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Стаття 6.1.2. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до законодавства України здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються Hадою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до місцевого бюджету і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетом розвитку.
Стаття 6.1.3. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення Ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом. Селищна рада має право вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність територіальної громади підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальної громади; на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на території громади, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальної громади; мати об'єкти комунальної власності за межами територіальної громади.
Публічна інформація у формі відкритих даних щодо об’єктів права власності селищної територіальної громади оприлюднюється та регулярно оновлюється, в тому числі за результатами інвентаризації, що проводиться згідно із законодавством, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на офіційних веб-сайтах органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Стаття 6.1.4. Рішенням Ради з числа членів Територіальної громади, депутатів Ради, працівників її виконавчих органів, утворюється постійно діюча Інвентаризаційна комісія територіальної громади, яку очолює за посадою Голова громади. Інвентаризаційна комісія проводить інвентаризацію власності Територіальної громади один раз на рік. Рішення про проведення інвентаризації земель чи інших об’єктів власності Територіальної громади, інвентаризація яких потребує додаткового фінансування, приймається Радою одночасно із прийняттям місцевого бюджету Територіальної громади. При цьому виділення бюджетних коштів для інвентаризації є першочерговими та пріоритетними після захищених статей витрат місцевого бюджету. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за збитки, заподіяні об’єктам права комунальної власності. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади мають право звертатися до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили або чинять збитки об’єктам права комунальної власності.
Глава 6.2. Фінансова основа Територіальної громади
Стаття 6.2.1. Фінансовою основою місцевого самоврядування територіальної громади є сукупність місцевих фінансових ресурсів, за допомогою яких забезпечується реалізація власних завдань та функцій місцевого самоврядування, а також виконання делегованих повноважень на території громади.
Фінансову основу місцевого самоврядування територіальної громади складають:
- кошти місцевого бюджету, у тому числі: надходження від місцевих податків та зборів; кошти, отримані від приватизації об’єктів комунальної власності територіальної громади та продажу земельних ділянок, інших об’єктів комунальної власності; трансфертні надходження до місцевого бюджету, передані територіальній громаді відповідно до чинного законодавства України; кошти, отримані від діяльності на фондовому ринку, від розміщення цінних паперів і позик; інші надходження;
- кошти підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, у тому числі розміщених за межами територіальної громади;
- інші фінансові ресурси.
Стаття 6.2.2. Територіальна громада може об’єднувати на договірних засадах свої фінансові ресурси з фінансовими ресурсами інших територіальних громад та з державними фінансовими ресурсами з метою спільного фінансування місцевих, регіональних або загальнодержавних програм, що реалізуються на території громади. Рішення про участь територіальної громади у спільному фінансуванні місцевих, регіональних або загальнодержавних програм приймається лише на підставі експертного висновку, проведеного відповідними виконавчими органами Ради про реальні вигоди членів територіальної громади від реалізації даних програм. Будь-яка фінансова діяльність органів місцевого самоврядування територіальної громади є відкритою і доступною для громадського контролю в установленому законом і цим Статутом порядку.
Глава 6.3. Бюджет територіальної громади
Стаття 6.3.1. Порядок складання, розгляду, затвердження, виконання та звітності бюджету територіальної громади встановлюється бюджетним законодавством України. Рішення сесії про місцевий бюджет розміщується на веб-сайті територіальної громади або у засобах масової інформації для загального доступу. Інформація про бюджет, визначена саттею 28 Бюджетного Кодексу України, оприлюднюється з додерженням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних.
Виконання місцевого бюджету забезпечують виконавчі органи Ради. Кошти місцевого бюджету спрямовуються на утримання об’єктів бюджетної сфери, органів місцевого самоврядування територіальної громади, комунальних служб, соціального обслуговування членів територіальної громади, сплати видатків по місцевих позиках тощо.
Рада має право здійснювати внутрішні запозичення до місцевого бюджету відповідно до чинного законодавства України. Органи місцевого самоврядування територіальної громади зобов’язані вести активну роботу з відстоювання її інтересів при розробці проєктів загальнодержавних, регіональних програм соціально – економічного, культурного розвитку, що реалізуються на території громади.
Глава 6.4. Місцеві податки та збори
Стаття 6.4.1. Рада у межах повноважень визначених законодавством України, щорічно встановлює перелік та ставки місцевих податків і зборів – обов’язкових постійних платежів до місцевого бюджету, що здійснюють фізичні та юридичні особи на території громади відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених радою та законодавством України. У випадку, коли рада не прийняла рішення щодо зміни переліку місцевих податків і зборів, їхніх ставок, залишається чинним попередньо прийняте рішення, що затверджує перелік місцевих податків і зборів та їхні ставки.
Рішення ради в сфері місцевих податків і зборів базуються на таких принципах:
- забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету для виконання завдань та повноважень місцевого самоврядування;
- створення сприятливих умов для ведення бізнесу на території громади, зацікавленості суб’єктів господарювання у підвищенні його ефективності;
- врахування економічного та соціального стану платників місцевих податків і зборів;
- відповідності витрат на адміністрування податків і зборів доходам, які вони приносять.
За рішенням загальних зборів членів територіальної громади можуть вводитися місцеві збори на основі добровільного самооподаткування членів територіальної громади, які мешкають на відповідній частині її території.
Сплачені платниками надміру суми місцевих податків і зборів зараховуються в рахунок майбутніх платежів платників податків і зборів. Рада може надавати окремим категоріям юридичних та фізичних осіб пільги зі сплати місцевих податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства.
Розділ VІІ
Прикінцеві положення
Стаття 7.1. Статут Славгородської селищної територіальної громади прийнято Радою 17 липня 2024 року.
Статут, зміни до нього, доповнення та корективи підлягають державній реєстрації в територіальному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань.
Статут, рішення про затвердження Статуту, рішення про внесення змін до Статуту оприлюднюються в порядку ч.5 ст.59 Законк України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статут та зміни до нього вступають в дію з моменту їх державної реєстрації.